Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Ciekawostki   dodane: 21/01/2020
Detergenty używane przez nas w codziennych porządkach wyrządzają wiele szkód dla środowiska. Szczególnie cierpią na tym zbiorniki wodne, do których przedostają się szkodliwe substancje. Problem zanieczyszczenia jest ogromny. Istnieje jednak alternatywa dla tradycyjnych sklepowych środków chemicznych. Detergenty można wytwarzać samemu. Są one naturalne oraz całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Czy soda oczyszczona i kwasek cytrynowy poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami?

Detergenty sprzedawane w sklepach w większości projektowane są w taki sposób, aby po użyciu, ich zawartość mogła dostać się do kanalizacji, gdzie zostanie zutylizowana. Niestety, nie pozwala to w pełni zlikwidować ich negatywnego wpływu na środowisko. 

Detergenty zawierają dwa szczególnie groźne składniki: surfaktanty oraz fosforany. Te pierwsze, dostawszy się do wody utrudniają rozwój organizmów żywych oraz proces samooczyszczania się zbiorników wodnych. Surfaktanty ułatwiają również przedostawanie się substancji toksycznych, jak pestycydy. Fosforany z kolei powodują „zakwit” wód, co prowadzi do zachwiania ekosystemów, a w konsekwencji do wymierania organizmów żywych w zbiornikach wodnych. Jak zatem zapobiegać negatywnemu wpływowi detergentów?

 

Naturalne detergenty

 

Okazuje się, że do posprzątania mieszkania posłużyć mogą samodzielnie wykonane „detergenty”. W ich skład wchodzą zwykle substancje, które dobrze znamy z kuchni. Naturalne środki czyszczące nie wpływają niszcząco na środowisko oraz wspierają ekologię. Dodatkowo są dużo tańsze i mniej niebezpieczne, np. dla dzieci.

 

Jakich składników można użyć?

 

Pierwszym z nich jest soda oczyszczona. Ma ona właściwości zmiękczające wodę. Oprócz tego, dodana do mydła, zwiększa jego skuteczność. Jest dobra do szorowania. Sprawdza się przy czyszczeniu zabrudzonej odzieży, likwidacji nieprzyjemnego zapachu oraz tłustych plam. Zrobione z niej mleczko idealnie nadaje się do czyszczenia wanny czy zlewu. Wystarczy wymieszać ją z płynnym szarym mydłem oraz olejkiem eterycznym.

Następnym jest znany wszystkim ocet. Dobrze radzi sobie z tłuszczem oraz kamieniem, dlatego odtłuszcza i zmiękcza wodę. Można używać go do mycia blatów oraz elementów sanitarnych. Posiada również właściwości bakteriobójcze. Nadaje naczyniom blask oraz usuwa trudny kamień. Jego działanie wzmocni dodanie ziół. Taką mieszankę należy odstawić w ciemne miejsce na 6 tygodni, po czym odcedzić. Powstały ocet ziołowy, po dodaniu do wody wyczyści, np. ceramiczną podłogę w łazience. 

Kwasek cytrynowy, podobnie jak jego poprzednik, czyści tłuszcz, kamień oraz odświeża. Idealnie nadaje się do usuwania kamienia z czajnika. Można go także użyć do czyszczenia blatów oraz szklanych powierzchni. Sok z cytryny natomiast jako naturalny wybieracz, usunie plany z jasnych ubrań.

Kolejnym składnikiem jest nieco niepokojąco brzmiący boraks. Jest to substancja bardziej toksyczna niż wszystkie poprzednie, jednak zdecydowanie mniej szkodliwa, niż składniki zawarte w sklepowych detergentach. To rodzaj soli, która zmiękcza wodę, a także ma właściwości dezynfekujące. Oprócz tego czyści oraz usuwa zapachy. Można go używać do mycia podłóg i naczyń. Jest on także obowiązkowym składnikiem domowego proszku do prania i tabletek do zmywarki. 

 

Mieszanki – jak robić?

 

Bazując na danej wiedzy lub na przepisach dostępnych w internecie, każdy z nas może stworzyć własne detergenty. Mleczko do czyszczenia wanny, proszek do prania czy płyn do mycia naczyń. Wszystko może być naturalne i ekologiczne.

Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wspomnianych mieszanek naturalnych olejków eterycznych, co wzmocni ich działanie oraz nada chemii przyjemny zapach. Każdy z olejków ma inne właściwości. Na przykład olejki z eukaliptusa, drzewa herbacianego oraz lawendy działają antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów zapachowych podobnych substancji.