Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Ciekawostki   dodane: 26/11/2019
Wraz z okresem jesienno-zimowym na rynek wchodzą coraz to nowe suplementy diety. W czasie wzmożonej zachorowalności proponowane są nam preparaty na odporność oraz wzmocnienie organizmu. Istnieje cały wachlarz środków wspomagających zdrowie. Dzięki suplementom diety możemy schudnąć, poprawić stan skóry i paznokci, wzmocnić kości czy wspomóc funkcjonowanie mózgu. Czy działanie suplementów diety to mit? A może nie doceniamy ich cudotwórczych właściwości?

Suplementy diety powstały w celu uzupełniania naszego jadłospisu w witaminy i inne składniki odżywcze. W czasach kiedy zawrotny pęd życia oraz praca wyznacza nasz rytm dnia, ciężko jest zadbać o odpowiednio bogate, dobrze zbilansowane posiłki. Często jemy na mieście, nie kontrolując wartości odżywczych dań. „Na szczęście” z pomocą przychodzą nam wspomniane już syntetyczne specyfiki. Niestety, okazuje się, że ich skuteczność nie została nigdy potwierdzona.

 

Przeznaczenie suplementów diety

 

Suplementy diety kupujemy na potęgę. Przez to powstaje ich coraz więcej, na wciąż nowe dolegliwości. Tymczasem stosowanie suplementów diety nie jest wskazane dla „typowego Kowalskiego”. Uzupełnianie składników odżywczych zaleca się osobom, charakteryzującym się specyficznym stanem zdrowia. Jest to, np. osłabienie organizmu czy choroba, kiedy w organizmie występuje niedobór określonych elementów. Suplementy diety podaje się również kobietom w ciąży, kiedy, z kolei, ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie. W innych przypadkach, stosowanie syntetycznych wspomagaczy nie jest potrzebne.

 

Bez recepty

 

Suplementy diety sprzedawane są bez recepty, co wpływa na ich dużą dostępność. Dlatego też ludzie często sięgają po nie zamiast leków. „Leczenie się” suplementami diety oraz ich niekontrolowane stosowanie może mieć bardzo negatywne skutki. Po pierwsze, nie będą one działały tak jak leki i nie mogą być ich zamiennikami. Mogą nie wykazywać żadnego wpływu na poprawę stanu zdrowia lub je pogarszać. Po drugie, suplementy diety zażywane w sposób niekontrolowany mogą zaszkodzić. Zbyt duża ilość określonych składników w organizmie zaburza jego pracę. Dodatkowo, producenci suplementów często nie umieszczają w ulotkach swoich produktów informacji na temat ich działań niepożądanych. Nie mówią również o interakcji, jaka może zajść podczas zażywania ich z innymi lekami. Co więcej, te syntetyczne wspomagacze nie przechodzą specjalnych procesów rejestracji, które w przypadku leków są wymagane.

 

Czy warto?

 

Działanie suplementów diety nie jest kontrolowane ani potwierdzone. Ich dobroczynny wpływ na praktycznie każdą dolegliwość to w większości mit. Należy zatem dokładnie zastanowić się nad sensem zakupu kolejnego opakowania tabletek na odchudzanie. Zaopatrywanie się w niezliczone rodzaje specyfików to strata pieniędzy, a często także zdrowia. Pamiętajmy, że syntetycznie wytwarzane witaminy i makroelementy nigdy nie będą tak zdrowe jak składniki dostarczane naturalnie, wraz z pożywieniem.