Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Technologia   dodane: 26/11/2019
W przemyśle rozrywkowym, takim jak gry wideo, popularność rzeczywistości VR od 2013 roku wciąż rośnie. Pojawiają się coraz to nowsze wersje gogli, pośród których prym wiodą takie marki jak Oculus, Nintendo oraz Sony. Obecnie, dzięki wirtualnej rzeczywistości, będziemy mogli zagrać w platformówkę, strzelankę, wyścigi, czy niezwykle oddziałujący na zmysły horror.
A co jeżeli oprócz dostarczania rozrywki, gogle VR służyłyby nam na co dzień, np. w pracy? Okazuje się, że nie jest to jedynie futurystyczna wizja przyszłości!

Technologia VR już dziś wykorzystywana jest do celów innych niż czysta rozrywka. Z użyciem specjalnych gogli przeprowadzane są szkolenia oraz liczne kursy pracownicze.

 

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących wykorzystanie swojej technologii w rozmaitych branżach. Najczęściej przeprowadzanym typem szkoleń jest BHP. Dzięki technologii VR pracownicy, którzy uczestniczą w szkoleniu wykazują nim większe zaangażowanie. Wynika to z rodzących się emocji, które towarzyszą im podczas oglądania materiałów w symulacji. Nie od dziś wiadomo, że umysł człowieka najlepiej przyswaja wiedzę na zasadzie skojarzeń bądź pod wpływem bodźców emocjonalnych. Badania pokazują, że wyniki testów przeprowadzonych na pracownikach po odbyciu szkolenia, wskazują na niemal 100-procentowe powodzenie w przyswojeniu przez nich materiału.

 

Ponadto technologia VR umożliwia symulację dowolnych warunków rzeczywistych. Popularne są szkolenia dla osób wykonujących trudne i niebezpieczne zawody, jak np. strażak czy górnik. Dzięki wirtualnej rzeczywistości są oni w stanie trenować oraz kształtować swoje zachowanie w sytuacjach stresowych, bez kosztownych i zagrażających życiu szkoleń w świecie realnym.

 

Tradycyjne kursy oraz zajęcia dla pracowników w formie prelekcji wiążą się z wyjazdami czy delegacjami. Jest to kosztowne oraz wymaga ciągłego powtarzania tego samego materiału przez prowadzącego, który objeżdża firmy. Tymczasem, dzięki wykorzystaniu gogli VR, szkolenia te mogłyby się odbywać w każdym miejscu na świecie, o dowolnej porze, w różnych warunkach otoczenia.

 

Technologia VR jest czymś nowym i fascynującym dla pracowników. Chętnie angażują się oni w tego typu przedsięwzięcia, co pomaga również w ich wzajemnej integracji. Ponadto, może także służyć pracodawcy do wykształcenia w nich zachowań pożądanych, poprzez zabawę.

 

Gogle VR są odpowiedzią na wymagania współczesnych pracowników pokolenia Y oraz Z. Duże znaczenie bowiem w ich życiu ma technologia oraz jej wpływ na codzienne życie.