Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
dodane: 21/07/2021
Rozwój technologii i pojawienie się na rynku innowacyjnych rozwiązań pozwoliło na stworzenie modeli telewizorów, które zachwycają jakością wyświetlanego obrazu oraz nasyceniem i intensywnością barw. Nowoczesne telewizory posiadają parametry, które dzięki nowoczesnym systemom zachwycają odbiorów szczegółowością emitowanych detali na obrazie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia, aby cieszyć się dynamiczną paletą kolorów oraz najwyższej klasy obrazem?

Rodzaj matrycy telewizora - jaki ma wpływ na jakość obrazu?

Matryca jest elementem konstrukcyjnym telewizora, który bez wątpienia przyczynia się do jakości wyświetlanego obrazu oraz intensywności i głębi kolorów. To parametr, który bezwzględnie należy wziąć pod uwagę przymierzając się do zakupu konkretnego urządzenia, aby cieszyć się najwyższej klasy obrazem, który nie rozmywa się, a emitowane szczegóły i detale są bardzo wyraźne. Głównymi typami matrycy są:

  • OLED - posiada specjalny panel oświetlany niebieskim światłem, który przy udziale niewielkich punktów kwantowych transformowany jest w najwyższej jakości kolory. Barwy wyróżniają się intensywnością i głębią, która jest przyjemna dla oka.  Takie systemy posiadają telewizory LG 55 cali, które zachwycą najbardziej wymagającego odbiorcę.
  • LED - wyróżnia je konstrukcja oparta o instalację panelu podświetlanego lampkami LEDowymi, które znacznie poprawiają jakość obrazu, a także lepiej radzą sobie z wydobyciem intensywności barw. Doskonałym przykładem takiego modelu jest telewizor Samsung 55 cali

Telewizory z technologią OLED zazwyczaj posiadają wyższą cenę. Niemniej jednak to bardzo zaawansowane technicznie rozwiązanie, które pozwala na wyświetlanie najlepszej jakości obrazu.

Rozdzielczość telewizora - co warto o niej wiedzieć?

Kolejnym parametrem telewizora, który powinien być szczególnie ważny dla estetów liczących na najwyższą jakość wyświetlanego obrazu jest jego rozdzielczość. Terminem rozdzielczość ekranu określana jest liczba pikseli, które odpowiadają za stworzenie obrazu. Im wyższa liczba pikseli, tym rozdzielczość urządzenia, a tym samym ogólna estetyka obrazu jest lepsza. Jaką rozdzielczość wybrać?

  • HDR - to rozdzielczość, która pozwala na szeroki zakres dynamiki między jasnymi i ciemnymi tonami, obecnymi na wyświetlanym ekranie. Duża rozpiętość w wyświetlanym kolorze między jasnymi i ciemnymi barwami pozwala na uzyskanie wyrazistego, nasyconego obrazu, który posiada na przykład telewizory Samsung 50 cali
  • 4K - to najbardziej zaawansowana technicznie rozdzielczość, która w nowoczesnych urządzeniach często łączona jest z technologią HDR. Pozwala na wyświetlanie najbardziej szczegółowego obrazu, który jest bardzo przyjemny dla oka i mimo swojej wyrazistości nie przytłacza odbiorcy.

Na rynku pojawiły się również telewizory z rozdzielczością 8K. To najnowocześniejsze urządzenia, które wciąż posiadają bardzo wysoką cenę. Niemniej jednak pozwalają na emitowanie szerokiej palety barw, która zachwyca najbardziej wymagające osoby. 

Przekątna telewizora - jaką wielkość wybrać?

Kolejną cechą telewizora, która będzie decydować o jakości odbieranego obrazu jest jego wielkość, czyli rozmiar przekątnej urządzenia. Wiele osób decyduje się na zakup możliwie największego sprzętu, co znacznie obniża komfort oglądania w przeciętnej wielkości pomieszczeniu. Wielkość ekranu powinna być ściśle dopasowana do odległości odbiorcy od urządzenia tak, by oglądanie wyświetlanego obrazu było przyjemne i komfortowe dla oczu. Dobrze dobrana odległość pozwala na zachowanie ostrości krawędzi szczegółów, a także pozytywnie wpływa na jakość odbieranych barw.

Zakup telewizora dla estetów jest nie lada wyzwaniem. Niemniej jednak, dzięki nieustannemu postępowi technologicznemu możliwy jest zakup urządzenia, które wyróżnia się najwyższą jakością wyświetlanego obrazu oraz zachwyca intensywnością wyświetlanych barw.