Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Technologia   dodane: 02/09/2022
Wybór komputera gamingowego wydaje się prosty, jednak duża liczba dostępnych modeli sprawia, że początkujący gracze mają trudność ze znalezieniem sprzętu dla siebie. Komputery do gier można kupić już za 4000 złotych, choć nie każdy PC z tej półki cenowej odpowie na potrzeby konkretnego użytkownika. Jak wybrać komputer gamingowy, by być zadowolonym?

Jaki procesor do komputera gamingowego?

Procesor jest sercem komputera gamingowego. To od niego zależy, czy gry będą działać płynnie i szybko się ładować. Procesor powinien umożliwiać uruchomienie wszystkich gier, na których zależy użytkownikowi oraz uwzględniać rosnące wymagania techniczne w przypadku nowych tytułów. Gracze powinni stawiać na komputery z procesorem Intel Core i5 lub Intel Core i7. Jeśli dysponują większym budżetem, mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu z Intel Core i9. Procesor Intel Core i9 jest dość drogi, jednak odpowiada na potrzeby wymagających graczy. Będzie służyć przez długi czas, gdyż ma wystarczająco dużo mocy, by poradzić sobie z obsługą premierowych gier w kolejnych latach.

Więcej o gamingu przeczytasz na serwisie gaming.komputronik.pl

Karta graficzna dla gracza — polecane modele

Równie ważną częścią komputera gamingowego jest karta graficzna. Dla graczy polecane są karty dedykowane, które mogą pracować pod dużym obciążeniem. Mają własny układ chłodzenia, dlatego nawet po kilku godzinach intensywnego działania są zabezpieczone przed przegrzaniem. Jednocześnie układ chłodzenia w komputerze może skutecznie zabezpieczyć przed przegrzaniem pozostałe podzespoły.

Do komputerów gamingowych polecane są karty graficzne NVIDIA GeForce RTX. Jest to linia dedykowana graczom i uwzględniająca ich potrzeby bez względu na to, jaki typ gier preferują. Dzięki niej można cieszyć się rozgrywką na pełnych detalach i korzystać z możliwości dawanych przez technologię ray tracingu. Wydajna karta graficzna jest przystosowana do nieprzerwanej pracy przez wiele godzin, dlatego sprawdza się podczas turniejów z przyjaciółmi i nie tylko.

Więcej o cechach wydajnego komputera gamingowego przeczytasz w tym artykule

Cichy i szybki dysk twardy

W komputerach gamingowych można zamontować dwa typy dysków: HDD lub SSD. Dyski HDD są niedrogie, jednak pracują głośno. Wybierając je, obniża się koszty zakupu komputera gamingowego. Jednocześnie obniża się komfort użytkowania sprzętu, gdyż PC pracuje głośno. Wysoka głośność pracy bywa problematyczna, gdy z komputera korzysta się w pokoju, w którym przebywają również inne osoby. Hałas może przeszkadzać w wypoczynku lub w czasie snu, gdy gracz prowadzi rozgrywkę w godzinach nocnych.

Dyski SSD są droższe, jednak pracują szybko i cicho. Do komputera gamingowego odpowiednie są dyski o pojemności co najmniej 256 GB. Jeśli dysk SSD tej pojemności jest dla gracza zbyt drogi, może postawić na połączenie dysku HHD i SSD.

Sprawdź, jakie gotowe zestawy gamingowe kupisz do 6000 zł: https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-komputer-do-gier-do-6000-zl-gotowe-zestawy/

Cena czy wydajność?

W przypadku komputerów gamingowych w pierwszej kolejności powinno się stawiać na wydajność sprzętu, a dopiero później na jego cenę. Tani komputer gamingowy nie wystarczy, by uruchomić na nim najnowsze tytuły i gry o wysokich wymaganiach technicznych. Jednocześnie nie powinno się przepłacać, by kupić najwydajniejszy dostępny PC do gier. Wskazane jest szukanie kompromisu pomiędzy wydajnością a ceną sprzętu. Dzięki temu wybierze się dla siebie dokładnie taki komputer, jakiego się potrzebuje, by zagrać w ulubione tytuły.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze komputera do gier?

Wybór komputera do gier powinien uwzględniać sprawdzenie kompatybilności podzespołów, które znajdą się w obudowie. Sprawdzenia kompatybilności dotyczy PC składanych samodzielnie. Gotowe zestawy buduje się z podzespołów dobranych przez fachowców. Gdy montuje się komputer bez niczyjej pomocy, warto skorzystać z darmowego konfiguratora PC, który wskaże części przystosowane do wspólnej pracy. Jeśli jeden z wybranych układów będzie nieprzystosowany do pracy z pozostałymi, konfigurator zaproponuje inny, który będzie działać prawidłowo.