Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Ciekawostki   dodane: 22/05/2020
Budowa domu nierzadko wiąże się z finansowymi wyrzeczeniami. Jednocześnie jest marzeniem wielu rodzin. Powoli udaje ci się je spełniać? Jesteś coraz bliżej celu? Zanim rozpoczniesz budowę swoim nowych czterech ścian, dobrze się do niej przygotuj. Oto 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć!

Nadwyżka budżetowa

 

Zanim rozpoczniesz budowę, musisz nazbierać określoną ilość pieniędzy, które pomogą ci ruszyć z pracami. Stawianie fundamentów oraz samego szkieletu budynku trochę potrwa, dlatego też resztę środków możesz uzbierać w trakcie prac. Pamiętaj jednak, aby sporządzić wstępny kosztorys oraz ustalić budżet, który jesteście w stanie przeznaczyć na dom. Planując nie zapomnijcie o tzw. nadwyżce budżetowej. Zwykle bowiem zakładane koszta zostają przekroczone. Dlatego też w swoich planach uwzględnijcie 10-procentową nadwyżkę. Wówczas w razie nagłych wypadków czy niespodziewanych komplikacji wasza budowa nie stanie w miejscu.

 

Projekt domu

 

Projekt to jedna z rzeczy, bez których wasz dom nie powstanie. Przed przystąpienie do budowy należy dokładnie zaplanować, jak ma wyglądać budynek. Nie chodzi tutaj oczywiście o taki poziom szczegółowości, jak aranżacja poszczególnych wnętrz. Jeden z pierwszych projektów musi składać się z części architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej. O jego wykonanie można poprosić architekta lub samodzielnie wybrać gotowy wzór. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt i tak trzeba zaadoptować odpowiednio do własnych potrzeb oraz warunków.

 

Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

 

Gdy projekt domu jest już gotowy, należy udać się do starostwa lub urzędu miasta. Tam właściciele muszą złożyć niezbędne dokumenty, w tym projekt budynku. Jednocześnie zgłaszają budowę lub proszą o wydanie na nią zgody. W pierwszym przypadku należy poczekać 21 dni. Jeżeli w tym czasie urząd nie wyda sprzeciwu, wówczas można rozpocząć prace. W drugim przypadku procedury wyglądają podobnie, jednak decyzja może zapaść dopiero przed upływem 65 dni. Następnie w ciągu 14 dni możliwe jest złożenie odwołania.

 

Geodeta

 

Choć geodeta nie jest pierwszą myślą, która przychodzi do głowy rodziny budującej dom, to zarówno przed, jak i podczas procesu powstawania budynku, okazuje się być niezastąpiony. Na samym początku dokładnie wymierza powierzchnię działki oraz wyznacza grunty przyszłego domu. Dzięki temu rodzina unika błędów w dokumentach, które znacznie wydłużają czas oczekiwania na pozwolenie na budowę. Oprócz tego geodeta sporządza mapę do celów projektowych, która następnie służy architektowi do dalszych działań. Następnie sprawdza on poprawność rozmieszczenia instalacji, a na samym końcu wykonuje mapę powykonawczą. Skorzystanie z usług geodezjazory.pl to gwarancja uniknięcia kosztownych błędów oraz spokój, że wszelkie techniczne formalności zostały wypełnione tak, jak należy.

 

Czas

 

O czym nie można zapomnieć budując dom? O tym że do wyobrażeń o niedzielnym popołudniu na dywanie przy kominku, musi minąć trochę czasu. Budowa domu jest bardzo czasochłonna. To ile będziesz czekał na własne cztery ściany, zależy od wielu zmiennych, których nie da się dokładnie zaplanować. Uzbrój się w cierpliwość. Od planów do prac wykończeniowych może minąć od dwóch do kilkunastu lat. Podczas budowlanego szaleństwa nie zapominaj o tym, dlaczego przez to wszystko przechodzisz. Cel, który obrałeś jest bowiem coraz bliżej. Nastaw się jednak na to, że wszystko wymaga czasu.

Artykuł utworzony przy współpracy z Geodezja żory