Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Technologia   dodane: 08/07/2020
Zakłady pracy oraz firmy dążą do powszechnej komputeryzacji. Ówcześnie prawie w każdym miejscu możemy znaleźć komputery, laptopy czy inne elektroniczne urządzenia. Ponadto, w przypadku niektórych zawodów, praca przed ekranem monitora stanowi jej obowiązkowy i jedyny element. Pozornie wygodna praca siedząca może mieć jednak więcej skutków niepożądanych, niż ta fizyczna. Jest równie niebezpieczna dla zdrowia oraz wpływa na powstawanie wielu schorzeń i zaburzeń. W związku z tym istnieją jasne przepisy bhp, mówiące o prawach pracownika, ze względu na specyfikę swojej pracy. Do czego może prowadzić długotrwała praca przed komputerem? Jakie zobowiązania posiada wobec pracownika pracodawca?

Zagrożenia związane z pracą przy komputerze

 

Praca przy komputerze wymaga od nas utrzymywania specyficznej pozycji. Pracownik siedzi oraz wykonuje powtarzalne ruchy rąk oraz nadgarstków (używając myszki i klawiatury). Dodatkowo wpatruje się w ekran monitora, często niestety nadwyrężając wzrok. Co może wynikać z długotrwałego ułożenia ciała w ten sposób? Jest to przede wszystkim ogromne obciążenia dla kręgosłupa. Siedzenie jest dla niego bowiem bardziej męczące niż stanie, ponieważ mięśnie szkieletowe pozostają w spoczynku, przez co słabną. Wynikiem tego są częste bóle pleców oraz napięcia. Nieodpowiednia pozycja może prowadzić również do bólów nadgarstków oraz drętwienia stóp i dłoni. Zestaw dolegliwości związanych z układem szkieletowym i mięśniowym nazywany jest bólami, powstającymi wskutek mikrourazów.

Brak ruchu i nieodpowiednia, zastana pozycja utrudniają również krążenie krwi w ciele. Układ krążenia nie działa wówczas prawidłowo i następuje niedotlenienie tkanek. Długotrwała praca przy komputerze ma również wpływ na zwiększoną ilość poronień wśród kobiet.

Pozycja siedząca działa również niekorzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego. Zwalnia metabolizm, przyczynia się do nadwagi oraz powstawania hemoroidów.

Praca przed komputerem wpływa ponadto silnie na nasz wzroku. Codzienne, 8-godzinne wpatrywanie się w ekran powoduje krótkowzroczność, rozmazywanie się obrazu, podwójne widzenie, suchość i pieczenie oczu oraz tępy ból. Wystąpić mogą także bóle głowy, a nawet migreny. Dodatkowo, praca wykonywana przy komputerze wiąże się zwykle ze stresem. Ponadto może niekorzystnie wpływać na psychikę pracownika. Mało przyjazna atmosfera oraz samotna praca może prowadzić do zaburzeń nerwicowych lub depresji.

 

Czynniki zagrażające

 

Oprócz nieprawidłowej pozycji przy pracy z komputerem, mamy do czynienia z szeregiem innych czynników szkodliwych. Urządzenia elektroniczne wytwarzają ciepło, przez co zmienia się wilgotność powietrza. Wówczas jest ono bardziej suche, co podrażnia śluzówki oraz skórę pracownika. Oprócz tego, podobne urządzenia emitują fale elektromagnetyczne, które wpływają negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem jest złe oświetlenie w miejscu pracy. Zwykle jest ono zbyt zła lub za mocno natężone, co powoduje dyskomfort i męczenie się wzroku.

 

Obowiązki pracodawcy

 

Pracodawca zobowiązany jest do ograniczenia czynników szkodliwych dla pracownika. Wobec tego musi on zapewnić odpowiednie stanowisko pracy. Pracownik musi posiadać wygodny fotel z regulowanym oparciem, wysokością oraz podłokietnikami. Jego monitor powinien być ustawiony tak, aby jego góra krawędź znajdowała się na linii wzroku. Sam ekran natomiast najlepiej, by posiadał specjalne filtry lub warstwę antyodbiciową. Pracownik musi ponadto mieć swobodę ruchów, a jego biurko nie może być zbyt małe. Wszystkie sprzęty (klawiatura, monitor, myszka) muszą zostać umieszczone w jednej linii, aby zapobiec skrętom ciała. Optymalna odległość od monitora to natomiast długość ręki. Pracodawca zobowiązany jest ponadto, aby udzielić pracownikowi 5-minutowych przerw, przypadających na jedną godzinę pracy. Ze względu na szkodliwość pracy przed komputerem dla wzroku, może on również starać się o dofinansowanie do okularów korekcyjnych.